Svjetski dan glasa i zdravlja glasnica obilježava se 16. travnja.
Cilj ovog dana je informirati opću i stručnu javnost da promuklost i promjena boje glasa koja dulje traje može ukazivati na postojanje tumora glasnica te da rano prepoznavanje pruža veliku šansu za izlječenje. Ulogu u liječenju promjena na glasnicama i poteškoća s glasom imaju i logopedi. Općeniti savjet vezan uz kvalitetu glasa je da ako promuklost traje dulje od četiri tjedna, preporučuje se posjetiti svojeg liječnika, a potom otorinolaringologa koji Vam kratkim i jednostavnim pregledom i primjenom moderne tehnologije može otkriti promjene na glasnicama. Radi poteškoća s glasom, logopede najčešće posjećuju vokalni profesionalci kojima trebaju savjeti za održavanje higijene glasa i glasnica. S obzirom na trenutno stanje pandemije, „klasična“ javno-zdravstvena akcija nije moguća, noo ovim putem se također može postići cilj akcije- a to je informirati javnost. Na plakatu je navedeno pet zlatnih pravila dobrog glasa. S godinama se glasnice i mišići grla izmore, a tkivo ne može uhvatiti korak s istom napetošću mišića larinksa kao što je nekoć moglo. Kapacitet pluća također opada, a u 80. godini nam preostaje samo polovica volumena koji smo imali kao 20-godišnjaci. Ipak, već sad možete poduzeti određene korake za održavanje svojih glasnica u top formi. Nek se dobar glas čuje iz Petrinje!
1. Pijte više tekućine
Vlaga za grkljan (larinks) je poput ulja za motor – tekućine su potrebne za normalno vibriranje glasnica, tvrde stručnjaci. Uobičajeno se preporučuje da muškarci i žene između 19 i 50 godina trebaju unositi 3, 01 litru (12 čaša vode od 250ml), a žene 2, 71 litru (10 čaša vode od 250ml).
2. Prestanite pušiti
Jednako kao što je pušenje štetno za cjelokupno tijelo, tako je ova navika štetna i za glasnice. Dim u grlu onemogućava pravilan rad glasnica, nikotin pogoršava gastrični refluks, a toplina koja se ispušta iz cigareta može uzrokovati ožiljke na glasnicama. Posljedica je hrapav i promkao glas.
3. Nemojte vikati
Deranje i vikanje može upaliti glasnice, a one će se tada teže pravilno zatvarati. Ako se glasnice stalno "sudaraju jedna o drugu", mogu nastati zadebljanja ili izrasline (čvorići) na njima, što će prouzročiti poteškoće u radu grkljana. U tom slučaju se mišići brže umaraju i osjećat ćete nelagodu